TMS – zespół napięcia mięśniowego. Uwolnij się od przewlekłego bólu.

Związek między umysłem a ciałem jest jedną z najbardziej ekscytujących i najmniej poznanych dziedzin medycyny. Wbrew powszechnemu przekonaniu, cały ból powstaje w mózgu. Ciało wysyła jedynie sygnał, że coś się dzieje, to w mózgu powstaje wrażenie bólu. Gdy oparzysz rękę na kuchence, to mózg wysyła do ręki wiadomości o bólu. Podobnie dysregulacja emocjonalna, taka jak stres lub brak wyrażania emocji, również nakazuje mózgowi wysyłanie bólu i napięcia po całym ciele. Oprócz niezdolności do wyrażania bieżących emocji, ciało tworzy również fizyczne reakcje na emocje z przeszłości.

Dobrym tego przykładem są weterani wojenni, którzy doświadczają PTSD w postaci fizycznych objawów w ciele. Ten rodzaj bólu wywołany rozregulowaniem emocjonalnym nazywany jest bólem psychosomatycznym, lub bólem ciało-umysł, prawdziwym bólem tworzonym przez ścieżki nerwowe w mózgu i utrzymywanym przez autonomiczny układ nerwowy.

Tension Myositis Syndrome (TMS) to koncepcja opracowana przez dr Johna Sarno, pioniera w leczeniu przewlekłego bólu, która opisuje kilka postaci stanów bólowych. Zespół napięciowego zapalenia mięśni (TMS), znany również jako zespół napięcia mięśniowo-nerwowego, jest stanem, który powoduje rzeczywiste objawy fizyczne, takie jak przewlekły ból, problemy żołądkowo-jelitowe i fibromialgia, które nie są spowodowane nieprawidłowościami patologicznymi lub strukturalnymi i nie można ich wyjaśnić badaniami diagnostycznymi . W TMS objawy bólowe są spowodowane łagodną deprywacją tlenu przez autonomiczny układ nerwowy w wyniku stłumionych emocji i stresu psychospołecznego.

Teoria zespołu napięcia mięśniowego polega na tym, że umysł tworzy objawy bólu, aby pomóc w stłumieniu podświadomych myśli i uczuć. Teoria dr Sarno mówi, że twoja podświadomość zasadniczo ustaliła, że ​​stłumione myśli, uczucia lub emocje byłyby dla ciebie szkodliwe, gdybyś stał się ich świadomy. Dlatego umysł tworzy syndromy bólowe (np. ból pleców), aby odwrócić uwagę i zapobiec dotarciu wypartych myśli do twojej świadomości.

Objawy w tego typu przewlekłych zaburzeniach są spowodowane stłumionymi emocjami oraz długotrwałymi uwarunkowaniami środowiskowymi i neurofizjologicznymi. Tak więc uzdrowienie musi nastąpić poprzez aktywną ścieżkę obejmującą edukację, eksplorację i odkrywanie ze strony pacjenta.

„W ten sam sposób, w jaki skręca się Twój żołądek, gdy jesteś zdenerwowany, lub klatka piersiowa zaciska się, gdy jesteś smutny, ciało regularnie tworzy fizyczne reakcje na bodźce emocjonalne”

Podstawowym celem ciała podczas tworzenia bólu typu ciało-umysł jest pokierowanie cierpiącym w kierunku rozwiązania:

 • Tłumionych emocji
 • Chronicznego stresu lub stresu z przeszłości
 • Stresu w teraźniejszości (emocjonalnego, umysłowego, duchowego, fizycznego)
 • Traum 
 • Złożonego zespołu stresu pourazowego 
 • Niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa (ACE)
 • Potrzeby zadowalania innych
 • Potrzeby wysokich osiągnięć
 • Perfekcjonizm/OCD

Dr John Sarno leczył pacjentów z przewlekłym bólem pleców. Badając swoich pacjentów nie zauważył korelacji z ich nieprawidłowościami strukturalnymi. Widział jednak podobieństwa z ich cechami osobowości. Ludzie z pewnymi cechami osobowości przetwarzają emocje w podobny sposób, ten typ osobowości nazywany jest osobowością bólową lub „osobowością typu ciało-umysł”. Ludzie z tymi cechami osobowości mają tendencję do tłumienia pewnych emocji, a to powoduje duże, narastające przez lata napięcie w ośrodkowym układzie nerwowym, w odpowiedzi mózg zaczyna wytwarzać ból. Ten proces zachodzi w mózgu automatycznie, ścieżki neuronowe zwykle wysyłają sygnały bólu po całym ciele. Dzieje się tak, ponieważ mózg uważa, że ​​niektóre emocje są zbyt zagrażające, abyś mógł je odczuwać, więc odwraca twoją uwagę od odczuwania ich, wywołując ból.

Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACE)

ACE są regularnie badane w odniesieniu do pacjentów z przewlekłym bólem. Badania pokazują, że osoby z większą liczbą ACE są najbardziej narażone na ból i choroby w późniejszym życiu. Dorastanie w toksycznym środowisku ma znaczący wpływ na kształtowanie się mózgu, czego skutki często przenoszone są w dorosłość. Każdy z ACE będzie programował mózg, tak by unikał pewnych emocji, wywołując ból typu ciało-umysł na autopilocie. Dlatego jeśli doświadczyłeś/łaś więcej niż 4, Twój mózg będzie znacznie bardziej wyczulony na ciągłe tworzenie bólu psychosomatycznego. Możesz jednak przeszkolić swój mózg, aby inaczej reagował na emocje.

Lista ACE 

 • Nadużycia emocjonalne
 • Zaniedbanie fizyczne
 • Przemoc fizyczna
 • Nadużywanie substancji odurzających
 • Maltretowana matka/ojciec
 • Wykorzystywanie seksualne
 • Rozwód rodzicielski
 • Zachowanie kryminalne
 • Zaniedbanie emocjonalne
 • Choroba psychiczna w rodzinie

4 składnikowy przewlekły stres

Inną częstą przyczyną bólu typu mindbody jest chroniczny stres. Na krótką metę stres jest niezbędny do przetrwania, jednak w dłuższej perspektywie wszystkie układy organizmu ulegają jego negatywnemu wpływowi. Podnosi się ciśnienie krwi, zaburza się praca układu trawiennego, mięśnie napinają się, układ odpornościowy słabnie.

Poziom stresu lub zdrowia określany jest po czterech składowych : EMOCJONALNY, PSYCHICZNY, DUCHOWY i FIZYCZNY. Te cztery składowe tworzą holistycznie rozumiane zdrowie, muszą być regularnie pielęgnowane, aby organizm był w optymalnym zdrowiu. Przewlekły stres w każdym z czterech składników spowoduje ból typu ciało-umysł. Często zdarza się, że interwencje medyczne nadmiernie polegają tylko na składniku FIZYCZNYM i zaniedbują inne. Większość terapii skupia się na radzeniu sobie z fizycznymi objawami bólu, a nie na leczeniu rzeczywistych przyczyn.

Holistyczne (wielowymiarowe) podejście do zdrowia:

 • EMOCJONALNY (naucz się nie bać się bólu ani nieprzyjemnych emocji) 
 • PSYCHICZNY (dowiedz się, które cechy, przekonania i problemy z dzieciństwa przedłużają ból)
 • DUCHOWY (dowiedz się, jak ważne jest kreatywne wyrażanie się i cieszenie się życiem)
 • FIZYCZNY (dowiedz się więcej o diecie, śnie, metodach holistycznych, ruchu

Skoncentruj się na przyczynach psychologicznych, a nie na objawach fizycznych.

Badania pokazują, że aktywowane są te same obszary mózgu, niezależnie od tego, czy ból jest emocjonalny, czy fizyczny. Oznacza to, że jeśli doświadczasz przewlekłego bólu w ciele, są szanse, że w grę wchodzi element emocjonalny. Dowiedz się, jak psychika wpływa na twoje ciało.

Według koncepcji dr Sarno nieprawidłowości strukturalne NIE powodują bólu.

Czy powiedziano ci, że wypadnięcie dysku/skoliozy/choroba zwyrodnieniowa jest przyczyną twojego bólu? A może brak dobrej flory jelitowej jest przyczyną IBS? Niski poziom serotoniny przyczyną twojej depresji? Te nieprawidłowości strukturalne lub chemiczne mogą przyczyniać się do bólu, ale zgodnie z podejściem TMS, NIE są przyczyną. Nauka o bólu pokazuje, że wysoki odsetek ludzi, którzy nie odczuwają bólu, również ma skoliozę lub chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

Każdy ból jest prawdziwy, emocjonalny czy fizyczny.

Być może powiedziano ci, że ból jest w twojej głowie, ponieważ lekarzom nie udało się znaleźć przyczyny. Cały ból jest prawdziwy, tworzony przez ścieżki nerwowe i utrzymywany przez centralny układ nerwowy. Ale kiedy nie ma określonej fizycznej przyczyny, nasz mózg sygnalizuje „fałszywy alarm bólu”. Naucz się wyłączać ten fałszywy alarm za pomocą skutecznych, naukowo sprawdzonych narzędzi.

„Celem terapii nie jest już postrzeganie przewlekłego bólu jako patologii wartych diagnozowania, a raczej mechanizmu zainicjowanego przez organizm, aby poprowadzić Cię z powrotem do równowagi i uzdrowienia”

Leczenie zespołów bólowych spowodowanych przez TMS nie obejmuje zastrzyków, operacji. Farmakoterapia czy fizykoterapia mogą być włączane wspierająco, w celu łagodzenia objawów. Leczenie polega na psychoedukacji, rozwijaniu wglądu oraz uwalnianiu stłumionych emocji z podświadomości i ciała. Czasami konieczna jest psychoterapia zorientowana na wgląd, która koncentruje się na wprowadzaniu stłumionych emocji do świadomości.

Dzięki zrozumieniu i zastosowaniu koncepcji TMS ból często ustępuje.

2 Comments

 1. lucyna pisze:

  Uwolnienie się od ciągłego bólu jest moim ogromnym marzeniem! Od ponad dwóch dekad cierpię na fibromialgię. Próbowałam wszystkiego, co było możliwe do wypróbowania. Ból nie ustaje. Wręcz przeciwnie, przez ostatnie lata nasila się.
  Co do TMS opinie lekarzy są dość różne. Przynajmniej w Szwecji, gdzie mieszkam od lat.

  Polubienie

  1. Anna M pisze:

   W Polsce również lekarze podchodzą do TMS różnie. Jedni traktują go wyłącznie w kategoriach medycznych, inni podchodzą wielokierunkowo do jego leczenia rozumiejąc złożoność tego zjawiska, a jeszcze inni zbywają takiego pacjenta, sugerując, że wszystko jest w jego głowie. Najważniejsze to, znaleźć takie podejście które dla nas działa. Fibromialgia jest chorobą na pograniczu reumatologii i psychologii i wymaga multidyscyplinarnego podejścia do leczenia. Uleczenie tego, co wydarzyło się w historii życia przed chorobą jest bardzo ważne. Zawsze pozostaje jeszcze jakieś rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s